Gimzetka

Strona główna
W górę

aktualizacja strony:
12-05-2009r. 

Nowa wersja strony:2009
gimzetka@buziaczek.pl

 

                                                     Anoreksja

 

 

              Jadłowstręt psychiczny (z grec. an - brak, pozbawienie, orexis - apetyt Anorexia nervosa) - choroba cywilizacyjna polegająca na utracie wagi wywołanej przez osobę chorą, z objawami dysmorfofobii, w której odczuwa ona lęk, ponieważ nie spełnia wymogów współczesnego świata co do własnego wyglądu oraz w sposób zaburzony spostrzega własne ciało. Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym pacjent wyznacza sobie niski limit wagi. Dotyczy przeważnie dziewcząt i kobiet w wieku 10-13 lat oraz 16-21. Po raz pierwszy opisał tę chorobę w połowie XIX wieku E. Lasčgue i W. Gull.
Kim są ofiary tej choroby??
Najczęściej ofiarami są dziewczyny ambitne, mądre, które chcą być idealne. Także w szkole znajdą się tacy koledzy lub koleżanki, które specjalnie wmawiają dziewczynie, że jest gruba i ona nagle zaczyna się głodzić i mówić, że ciągle jest otyła, a to nie jest prawdą. Mogą także zostać ofiarami tej choroby chłopcy, ale już w mniejszym stopniu.
Czy dziewczyny zaczynają jeść?
Wiele chorych wpada wcześniej czy później na pomysł, by jednak sięgnąć po jedzenie. Wówczas jedzą na potęgę, choć myślenie o przytyciu jest dla nich nadal obrzydliwe. To stadium choroby nazywa się bulimiczną odmianą anoreksji. Chore potrafią opróżnić lodówkę w ciągu dnia, ale kupują przy tym i zużywają ogromne ilości środków przeczyszczających. lub wymiotują. A czujność najbliższych jest uśpiona, bo widzą, że chuda zaczęła jeść. Konsekwencje takiego traktowania organizmu są różne. Dziewczyny zapadają na różne choroby, mają osłabiony organizm, niemal zawsze przestają miesiączkować. Wiele ma problem z zajściem w ciążę. Zaczynają im wypadać włosy, cera staje się ziemista.
Jak leczyć anoreksję??
Podstawową formą leczenia jest psychoterapia. Wiele osób myśli, że anoreksję bądź bulimię można wyleczyć poprzez powrót do normalnego jedzenia. Tak się jednak nie uda. Jeśli walka z choroba ma zostać zakończona sukcesem konieczna jest pomoc psychoterapeuty. Istnieją różne formy terapii, np. terapia indywidualna, terapia rodzinna, terapia grupowa, czy też leczenie szpitalne.
Przyczyny anoreksji
Osoby cierpiące na anoreksję to w większości przypadków dziewczęta i kobiety, które odczuwają nieświadomy lęk przed identyfikacją z własną płcią. Unikają kontaktu z innymi osobami. Myślą, że szczupła figura jest kluczem do sukcesu. Występuje brak miesiączki.
Powszechnie w anoreksji pojawiają się:

bullet

niska samoocena, poczucie beznadziejności i brak wiary w siebie,

bullet

niezadowolenie ze swojej figury,

bullet

zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała,

bullet

lęk przed dorosłością i dojrzewaniem

Zmiany fizyczne i psychiczne:

bullet

wyniszczenie

bullet

zwolnienie czynności serca i tętna

bullet

niskie ciśnienie krwi, podkrążone oczy

bullet

sucha, łuszcząca i blada skóra

bullet

meszek na twarzy i ciele

bullet

znaczna utrata włosów

bullet

niedokrwistość (anemia), brak miesiączki lub bardzo wydłużone okresy między menstruacjami (kobiety) izolowanie się od otoczenia

bullet

bezsenność

bullet

krótki oddech

bullet

częste bóle głowy

ANOREKTYCZKI W ŚWIECIE MODY
W świecie mody zdrowe krągłości to rzadkość. Na wybiegach królują wychudzone nastolatki - ofiary "zabójczego" ideału piękna. I choć urzędnicy, publicyści i gwiazdy domagają się, by anorektyczki zniknęły z wybiegów, prawda jest brutalna... Jak określił to jeden z projektantów - ubrania tworzone są "dla wychudzonych wieszaków bez biustu i bioder". Większość światowych modelek głodzi się, by sprostać wymaganiom znanych projektantów mody.

Monika Bellucci (modelka i aktorka) rozpoczęła leczenie anoreksji.

Źródła: wikipedia, google, szukacz, wp

Hasło wpisywane: anoreksja

                                                                                                                    Wykonała: Wiktoria M.

Opiekunowie Redakcji: mgr Jolanta Wawoczny, mgr Ewa Fatyga-Fijołek